קניית דירה ראשונה

רכישת דירה ראשונה

רכישת דירה היא העסקה החשובה ביותר מבחינה כלכלית שאדם עושה לאורך חייו, וכמו כן בסכום הגבוה ביותר. עובדה זו התחזקה עד מאוד במהלך השנים האחרונות, זאת בעקבות עליית מחירי הדיור.

 

עם זאת, ולמרות שרכישת דירה היא לא עסקה פשוטה בשום צורה, קהל היעד שצריך להתמודד עם הקושי העיקרי הוא הזוגות הצעירים, אשר נכנסים לראשונה לשוק הדיור ורוכשים דירה ראשונה, להשקעה או למגורים. במקרים לא מעטים, צעירים אלו לא מבינים בתחום, ולאור זאת יכולים לעשות טעויות מרובות, אשר ישפיעו בצורה חזקה על מצבם הכלכלי לאורך שנים רבות.

 

בגלל זה, ובמיוחד עבור זוגות צעירים אשר מעוניינים לממש את זכותם ולרכוש בית בישראל, חשוב לפעול בצורה חכמה, וכמובן לא לבד, ולהיעזר בסיוע מצד בני משפחה או חברים אשר מבינים בהליך, ויוכלו להעניק עצות במידת הצורך כמו כן באנשי מקצוע מהתחום כגון מתווך. בישראל ישנם מספר רב של מתווכים, חשוב שמתווך מקצוען ובעל ניסיון יהיה לעזר.

קניית דירה ראשונה – נקודות חשובות

העלות הכוללת של העסקה

בניגוד לדירות חדשות מקבלן, שמוצעות במחיר קבוע שנמסר לרוכשים בזמן הרכישה, קיימות בישראל מספר רב של דירות יד שנייה, המוצעות גם הן לרכישה. בחלק גדול מדירות אלו, מחיר הרכישה לא כולל עלויות של שיפוץ הדירה, אשר נדרש לצורך מגורים או לצורך השכרה.

חשוב לברר מהן בדיוק עלויות אלו, ולשקללן אותן עם עלויות הרכישה. במקרים לא מעטים, השקלול יגרום להבנה שמבחינה כלכלית, עדיף לרכוש דירה חדשה מקבלן, שבחישוב הכולל תצא זולה יותר ממחירה של דירה משומשת + שיפוץ.

 

תנאי המשכנתא

בניגוד לחלק קטן מהזוגות הצעירים, שמחזיקים בכל הסכום הנדרש לצורך רכישת הדירה (לרוב בסיוע מההורים), מרביתם של הזוגות הצעירים צריכים להשיג מקורות מימון נוספים לצורך הרכישה, כמו משכנתא שנלקחת מאחד הבנקים בישראל. בתמורה להלוואה זו, הלווים מתחייבים להחזר חודשי לבנק בשיעור מסוים, לאורך פרק זמן מוגדר.

 

חשוב להקפיד כי שיעור ההחזר החודשי יהיה הגיוני, ומותאם ליכולתם של בני הזוג. חשוב לזכור, כי אף שבמרבית המקרים משכורתם של בני הזוג עולה במרוצת השנים, הרי שגם הוצאותיהם עולות לרוב במקביל (כתוצאה מהולדת ילדים לדוגמא). לאור זאת, חשוב לשקלל זאת במסגרת העסקה, ולא להתפתות לקחת משכנתא בהחזר חודשי גבוה, שעלול להכניס את בני הזוג לקושי כלכלי בעתיד.

 

פריסת התשלומים

ברוב העסקאות לרכישת דירה שנחתמות מדי שנה, הרוכשים לא משלמים את כל הסכום בזמן הרכישה, אלא בפריסת תשלומים לאורך פרק זמן מוגדר, דבר שמסייע ביכולת המימון. יחד עם זאת, במידה ובני הזוג יכולים לשלם את מלוא הסכום במכה, מרבית המוכרים יהיו מוכנים לשקול הנחה מסוימת במחיר הדירה, אפשרות שכדאי לשקול אותה במידת האפשר. עם הסיכון שהיא מביאה איתה

 

ריבית

כמו לכל הלוואה אחרת, גם המשכנתא דורשת מהלווה לשלם ריבית בשיעור מסוים, אשר נקבע בהתאם לגודל המשכנתא ולאחוז הריבית במשק. בימינו, אחוז הריבית במשק עומד על שיעור מאוד נמוך, דבר שמקל על רוכשים רבים.

מאמרים נוספים

דילוג לתוכן